Подстицање интересовања за приватни власнички капитал у циљу промовисањa раста малих и средњих предузећа

USAID CATALYZE
3 min readJun 29, 2022

--

Приватни власнички капитал за мала и средња предузећа (МСП) може стимулисати раст и обезбедити додатни извор финансирања и веће марже за МСП, као и побољшати пословне стандарде у компанији. Међутим, доношење одлуке о прихватању приватног власничког капитала за мала и средња предузећа може бити тешко, јер омогућава лицима која до тада нису била део предузећа да поседују део његовог власништва. Не желе сви власници предузећа да деле контролу или управљање. На Балкану, многи власници малих и средњих предузећа нису свесни предности приватног власничког капитала, јер се он не сврстава у традиционалне изворе финансирања.

У циљу промовисања финансирања приватним власничким капиталом, Програм раста и развоја малих и средњих предузећа који финансира Америчка агенција за развој, у партнерству са WM Equity Partners из Србије, одржала је у мају онлајн информативну радионицу на ову тему. Учесници на радионици биле су финансијске институције, саветници компанија, релевантне државне институције и медији. Вебинар је покрио све аспекте финансирања приватним капиталом, укључујући искуства партнерства српског малопродајног трговца храном GOMEX са СЕАФ и ЦЕЕЦАТ инвестиционим фондовима.

GOMEX, трговачко предузеће са седиштем у Зрењанину, Србија, сврстава се међу регионалне лидере у велепродаји и малопродаји прехрамбених производа. Мањинска докапитализација GOMEX-а, коју је спровео SEAF 2007. године, допринела је подизању пословних стандарда и прихода компаније.

„Продаја 35% акција компаније СЕАФ инвестиционом фонду 2007. године десила се када смо имали само 15 малопродајних објеката, 300 запослених и промет од око 10 милиона евра годишње“, рекао је Горан Ковачевић, директор GOMEX-а. „Данас имамо 213 продавница, три дистрибутивна центра, око 2.400 запослених и промет од 150 до 160 милиона евра годишње. Ковачевић је рекао да се одлучио за партнерство са СЕАФ-ом јер није желео да компанија зависи само од њега. „Када имате власника који сам управља предузећем, онда постоји опасност да оно пропадне ако се власнику нешто деси“, рекао је он. „Нисам желео да се то деси. Ако неки фонд одлучи да уложи свој новац у моје предузеће, то значи да је спреман да подели ризике пословања. Циљ инвестиционог фонда је развој — исто што и циљ власника.

Лорена Мацура, потпредседница СЕАФ-овог Serbia Impact Fund/SEAF South Balkan Fund B.V., говорила је о раду фонда, изазовима са којима се суочавају радећи на Балкану (као што су ниска свест о финансирању из приватног власничког капитала), историјат њиховог ангажовања у Србији и успешно искуство у раду са GOMEX -ом.

„Дајемо активну подршку компанијама да повећају вредност свог пословања“, рекла је она и додала да се много тога променило од 2006. године када су они ушли на тржиште Србије. „Од тада је било много инвестиција и успешних излазака… Свест о овој врсти улагања се променила, а предузећа су отворенија за то. Очекујем даља улагања, поготово што ће Закон о инвестиционим фондовима подстаћи оснивање домаћих српских фондова“.

Флоријан Хут, партнер у ЦЕЕЦАТ фонду, изнео је своју перспективу регионалног тржишта, напомињући да се балканским компанијама добро управља и да имају велики извозни потенцијал. „Мислим да свака МСП компанија може имати користи од партнерства са инвестиционим фондовима јер они доносе међународну праксу, искуство и знање. Србија је земља веома предузимљивих људи. Имам утисак да сви теже нечем вишем, а наше досадашње искуство је позитивно“, рекао је он.

Након организоване три информативне радионице у Србији и Босни и Херцеговини (од 12 планираних), 20 компанија је изразило интересовање за добијање детаљнијих информација о финансирању приватним власничким капиталом и идентификацију стратешких партнера. Ово указује на чињеницу да се интерес власника МСП на Балкану постепено увећава за ову врсту финасирања, као комплементарног начина финансирања традиционалним банкарским кредитима.

Сазнајте више о Програму за раст и развој малих и срењих предузећа на Западном Балкану овде.

--

--

No responses yet